Zero waste - bezatkritumu dzīvesveids - ir visā pasaulē aktuāla kustība, kas pazīstama arī Latvijā. Zero waste kustības mērķis ir mazināt sabiedrības radītā piesārņojuma ietekmi uz vidi, tomēr ieguvumus no tā gūst ne tikai zemeslode un sabiedrība kopumā, bet arī katrs indivīds atsevišķi - apzinātākas izvēles, veselīgāks uzturs, arī būtisks finanšu ietaupījums.

Lai nu kā, daudzus zero waste jēdziens biedē - kā jau katras pārmaiņas dzīvē, kas vienmēr ir mazliet satraucošas. Šajā gadījumā bezatkritumu dzīvesveids nenozīmē, ka, lai to piekoptu, obligāti jādzīvo koka būdiņā un jāēd koka miza - ne vairāk, ne mazāk.

Zero waste ideja ir tajā, ka ikviens no mums var palīdzēt pasaulei un sabiedrībai kļūt tīrākai un labākai. Pietiek pat ar mazāk ikdienas rīcībām - darot tik, cik ir Tavos spēkos. Šajā rakstā noskaidro zero waste paradumus, ko ieviest ikdienā var ikviens!

 

Atdod un ziedo nevajadzīgo

Jebkura lieta, kas vairs nav vajadzīga tev, var atrast jaunas mājas . Nav vērts to turēt plauktiņā putekļu krāšanai ar domu ‘’gan jau kādreiz noderēs’’. No otras puses, nevajadzētu arī neapdomīgi mest mantu atkritumos. Zero waste - tas ir par apzinīgām un pārdomātām rīcībām. Mūsdienās lietu aprite ir ātra - sazinies ar labdarības organizāciju telefoniski vai ievieto sludinājumu sociālajos tīklos, piemēram, kādā Facebook pārdošanas grupā. Vienu gan būtu jāpatur prātā - ziedot vai atdot vajadzētu tikai tās lietas, kas ir funkcionējošas un labā stāvoklī.

 

Pērc jaunu tikai tad, kad izlietots iepriekšējais produkts

Krājumu veidošana ne vienmēr ir risinājums. Reizēm labāk tiešām sagaidīt, līdz manta būs nokalpojusi savu un tikai tad meklēt aizstājēju. Starp citu, šādi var atklāt to, ka saplīsušo un salūzušo ne katru reizi ir jāsviež laukā - reizēm to pat ir izdevīgāk salabot. Tādējādi mēs būtiski mazinām atkritumu kalnus.

 

Izmanto auduma maisiņus

Lai arī lielveikalos mums jāmaksā pārdesmit centus par plastmasas maisiņu pie kases, augļus un dārzeņus joprojām var iesvērt plastmasas maisiņos pilnīgi bez maksas. Nenoliedzami, ka tas ir ērti, jo pircējam papildus ne par ko nav jādomā. Tomēr kā jau ar katru ieradumu - tas vienkārši ir jāiestrādā. Arī auduma maisiņi drīz kļūs tev par pašsaprotamu lietu, galvenais - spert pirmo soli.

 

Samazini mājas uzkopšanas tīrīšanas līdzekļu apjomu

Nelieto virkni dažādu uzkopšanas līdzekļu! Izvēlies universālu produktu, ko vari izmantot, piemēram, dažādu virsmu tīrīšanai.

 

Iegādājies termosu un/vai ūdens pudeli

Cits svarīgs zero waste nosacījums - esi gatavs katrai situācijai, jo tieši negaidīti pavērsieni mūs mudina veikt nepārdomātas izvēles. To varam attiecināt pat uz tik vienkāršu lietu kā kafijas baudīšanu. Pirms došanās pastaigā, iepriekš sagatavota kafija termokrūzē ne tikai būs videi draudzīgāka opcija par vienreizējās lietošanas krūzēm, bet gan arī ļaus ietaupīt finanses.

 

Izveido kapsulas garderobi

Kvalitāte pār kvantitāti ir viens no svarīgākajiem zero waste pamatprincipiem. Izvēlies laba, kvalitatīva auduma apģērbus, ko vari kombinēt savā starpā, nevis kļūsti par atlaižu upuri.

 

Dodies dabā? Paņem līdzi maisu atkritumiem

Tas patiešām ir mazākais, ko mēs varam darīt vides labā. Diemžēl vienmēr atradīsies cilvēki, kas ne tikai nepievērš uzmanību acīmredzamai problēmai, bet gan arī paši ir tās cēloņi. Tomēr tieši Tu un Tava rīcība var kalpot par piemēru citiem. Turklāt - nav jau grūti, vai ne?

 

Aizņemies un izmēģini, pirms pērc

Ir tik daudz lietu, ko var aizņemties, pirms tās iegādāties! Aizņemoties un izmēģinot lietu, Tev būs saprašana, vai tā ir noderīga, un vai tiešām to ir vērts meklēt rokā. Ne visu ir jāpērk uzreiz.

Tas pats attiecas arī uz nomāšanu - piemēram, ja mājās vajag pieskrūvēt dažus skapīšus, nav obligāti jāpērk urbis, to var iznomāt uz konkrētu laika posmu.

 

Saņem un dāvini gudri

Arī dāvinājumiem ir jāpieiet kritiski. Protams, dāvanas ir mīlestības izpausme, bet vai radīt par vienu lieku atkritumu vairāk arī ir mīlestības izpausme? Tikai mēs paši zinām, kas mums tiešām ir vajadzīgs. Nekautrējies to pateikt!

 

Zero waste Latvijā - dzīvesveids, kas iedvesmo sabiedrību

Lai gan Zero Waste dzīvesveids no pirmā acu uzmetiena var šķist pat apgrūtinošs, patiesībā ilgtermiņā tas dod ļoti daudz priekšrocību - ne tikai vides resursu saudzēšanā, bet pat izdevumu samazināšanā. Turklāt apzināties, ka tieši Tu vari ietekmēt lietas un iedvesmot cilvēkus - vai tā nav brīnišķīga sajūta? Sāc ar mazumiņu! Ikviens var ieviest zero waste paradumus savā ikdienā.