Septembra otrajā svētdienā - šogad tas ir 13. septembris - visā Latvijā tiek atzīmēta Tēva diena! Vai zini, kā šie svētki ir radušies, ko tajos darīt un kā iepriecināt tēti?

➡️ Kas ir Tēvu diena?

Tēvu diena ir svētki ar mērķi sabiedrībā popularizēt ideju, ka būt tētim ir moderni un ar to ir jālepojas. Tajā pašā laikā šī diena vīrietim atgādina par pienākumiem un atbildību, kas saistās ar kļūšanu par tēvu. Galvenais šīs dienas uzdevums - pateikt “paldies” tētiem, sekmēt tēva un bērna brīvā laika pavadīšanu kopā, kā arī sabiedrībā aktualizēt tematu par tēva nozīmi bērna dzīvē.

➡️ Kāda ir Tēvu dienas svētku vēsture?

Tēva dienas sākumi meklējami 20. gadsimta sākumā Amerikas Savienotajās Valstīs, kur to sāka atzīmēt, lai pievērstu uzmanību tēva lomai bērnu audzināšanā. ASV tā pirmoreiz svinēta 1910. gada 19. jūnijā, bet 1966. gadā Tēva diena kļuva par valsts svētkiem. Gadsimta laikā šie svētki iemantojuši nozīmīgu vietu pasaulē, tos svin visos apdzīvotajos kontinentos neatkarīgi no ādas krāsas un reliģiskās pārliecības.

➡️ Tēva diena Latvijā

Latvijā Tēva diena par oficiālu svētku dienu, bet ne brīvdienu, tika noteikta 2009. gadā, pēc bijušā LR Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministra Ainara Baštika ierosinājuma.

➡️ Ko darīt Tēva dienā?

Lai gan Tēva dienā sakām paldies tieši tētiem, tas ir pasākums visai ģimenei - kopā ar mammām, bērniem, krusttēviem un vectēviem. Lai šo kopā būšanas laiku varētu pavadīt jautri un kvalitatīvi, Latvijā tiek organizēti dažnedažādi pasākumi, piemēram:   

  1. Rīgā jau 9. gadu notiek Tēva dienai veltīts gājiens un festivāls, ko ik gadu apmeklē tūkstošiem ģimeņu no visas Latvijas. Vislatvijas Tēva dienas festivāls, kas parasti notiek Vērmanes dārzā, ir īpašs ar to, ka piedāvā tādas aktivitātes, kas saistošas visai ģimenei - radošās darbnīcas, orientēšanās sacensības, spēles, loterijas un koncertus. Pasākumā ir padomāts arī par izglītojošo daļu - Eiropas Savienības (ES) māja aicina lielus un mazus apmeklētājus izzināt ES.  Līdzīgi pasākumi norisinās ne tikai galvaspilsētā, bet arī citviet Latvijā. 

  2. Arī uzņēmumi arvien vairāk cenšas aktualizēt Tēva dienu. Piemēram, uzņēmums Tallink iepriekšējos gados ir aicinājis tēvus kopā ar ģimenēm doties īpašajā Tēva dienas kruīzā ar kuģi Isabelle, kurā nodrošināta pārsteigumiem pilna atpūta un izklaides programma visai ģimenei. 

  3. Jo īpaši par Tēvu dienas svinībām ir padomāts  Cēsīs. Cēsu Vecāku dome sadarbībā ar dažādam organizācijām un dienestiem, pirmkārt, ar VUGD, Cēsu depo teritorijā katru gadu organizē īpašu pasākumu, kurā apmeklētāji var  iepazīt ugunsdzēsības tehniku, aprīkojumu un ekipējumu, kā arī pārrunāt dažādus drošības jautājumus spēļu un citu aktivitāšu formātā.

  4. Arī vairāki muzeji Latvijā steidzas padarīt Tēva dienu īpašāku - katrai ģimenei, kura atnāk uz muzeju, tiek piedāvātas radošās darbnīcas un citas aktivitātes tieši tēviem un bērniem. Šādus pasākumus Tēva dienā organizē, piemēram, “Laima” Šokolādes muzejs, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs un citi muzeji viscaur Latvijā. 

➡️ Lai šos svētkus padarītu vēl īpašākus, forša ideja ir īpaši saposties uz pasākuma apmeklēšanu, piemēram, visai ģimenei ierasties kreklos ar vienotiem saukļiem, tēvam un dēlam - sarūpēt vienādas krāsas tauriņus vai cepures. Pats pasākums un saskaņota atribūtika jau paši par sevi var būt kā pārsteigums un dāvana, kuriem tanī pat dienā būs nodrošināts pielietojums. Stipras ģimenes vieno kopīgas tradīcijas! 

Tomēr sakarā ar šogad ieviestajām un visiem labi zināmajām korekcijām pasaulē, plaši pasākumi var tikt gan stingri ierobežoti, gan vienkārši atcelti, tādēļ ir vērts paturēt prātā aktivitātes, kuru baudīšanai ļauties tikai savas ģimenes lokā. Piemēram, dodoties uz:

 

Baskāju taku Valmierā

Virtuālās Realitātes studiju

Ērgļu klintīm

Ogres Zilajiem kalniem

Rodeļiem Rāmkalnos

Spoguļnamiņu virs Amatas

Bišu namiņu Kārsavā

Wolftrike Drifta halli

Engures dabas parku

Velnezeru (Čertoku)

Siguldas labirintu “Mīnotaurs”

Escape Room Rīgā vai citviet lielākajās Latvijas pilsētās

Baldones observatoriju

 

➡️ Ko dāvināt, ja gribas tēti iepriecināt ar kādu praktisku lietu?

 

Ādas maks 

 

Barber Shop apmeklējums 

 

Velosipēds 

 

VR brilles 

 

Elektriskais skuveklis 

 

Rokas pulkstenis 

 

Instrumentu kaste 

 

Mugursoma

 

Fitnesa aproce 

 

Ēdamais pušķis 

 

 

➡️ Starp citu, Latvijas Pasts katru gadu piedāvā iepriecināt tētus ar foršām dizaina pastkartēm pilnīgi bez maksas! 

➡️ Ja kārojas pēc radošākām dāvanu idejām:

 

Ģimenes albums 

 

Personalizēts teksts uz priekšmeta 

Patiesība šajā gadījumā svarīgāks būs tieši vēstījums, nekā apdrukājamais priekšmets, jo personalizēt var teju visu - sākot no t-krekliem un krūzēm, beidzot ar āmuriem un priekšautiem. 

 

Personalizēts gardums 

Runājot par tekstiem, tos var izvietot arī uz ēdiena - pasūtot kūku, eklērus, šokolādes konfekšu kārbu vai cepumus ar glazūras uzrakstu, bildi vai kādu citu tematisku elementu. 

 

Paštaisīti kuponi 

 

Playliste ar tēta mīļākajam dziesmām CD diskā vai USB zibatmiņā 

 

Bērnības sapnis 

Visi, arī tēti, sapņo atgriezties bērnībā! Uzdāvini nepiepildītu bērnības sapni - elektrisko vilcieniņu, skrituļslidas, galda spēli vai kādu citu tēta kārotu dāvanu bērnība.  

 

Mīļākais citāts 

Ja gribas sarīkot grandiozu pārsteigumu - uzglezno uz sienas vai pasūtiet sienas uzlīmi ar tēta mīļāko citātu no grāmatas vai filmas, varbūt pat vēstules fragmentu. (Tikai vispirms saskaņo ar mammu

 

Dāvana ar humoru 

Viss, kas nepieciešams, lai to sagatavotu - ļaut vaļu savai fantāzijai! Garantējam, ka tā būs oriģinālākā dāvana, ko tētis jebkad saņems! 

 

Izlaidums 

Sarīkojiet “tēvu skolas” izlaidumu un neaizmirstiet pasniegt diplomu ar izcilām sekmēm! 

 

Apsveikuma kartiņa ar vēstījumu no šokolādes batoniņiem

 

 

➡️ Kāds ir sabiedrībā zināmu vīriešu un tēvu viedoklis par dāvanām?

Valdis Melderis, radio «Skonto» balss, televīzijas raidījumu un pasākumu vadītājs:

 "Patiesībā man neko dāvināt nevajag - vēlos saņemt mieru un laiku. (..)  Jo krāšņāk dāvana ir iepakota, jo vairāk ir žēl iesaiņojumu saplēst, skaisto papīru pārvēršot atkritumos, kas piesārņo pasauli. Tāpēc uzskatu - jo vienkāršāk dāvana ir iesaiņota, jo labāk.” (..) 

Renārs Zeltiņš, šovmenis, pasākumu un raidījumu vadītājs: 

(..) "Atceros labāko dāvanu, ko bērnībā man atnesa Ziemassvētku vecītis, - man tad bija četri gadi. Man uzdāvināja loku ar bultām, kam galos piesūcekņi. Biju sajūsmā! Otru labāko dāvanu saņēmu šogad septembrī savā dzimšanas dienā - sieva bija izveidojusi video ar manu draugu, paziņu, tuvinieku dalību, un tas mani aizkustināja līdz sirds dziļumiem un asarām.” 

Ansis Bogustovs, žurnālists:

 “Viena no saviļņojošākajām dāvanām man bija elektriskais vilcieniņš. Joprojām šī ir viena no nedaudzajām mantām, kura kā relikvija tiek glabāta. Savukārt no nesenākām dāvanām prātā nāk Šveices nazis. Neesmu nekāds kovbojs, bet tā likās “baigā” lieta.“ 

➡️ Ko tēti patiesībā vēlas?

Lai varētu būt droši, ka uzdāvinātā dāvana tiešām būs īstā, vienkārši iepazīstiniet tēti ar www.giftup.lv - vietni, kur sagatavot savu kāroto dāvanu sarakstu - un paļaujieties uz viņa gaumi!