Ik gadu Ziemassvētku dāvanām tiek iztērēts tonnām iepakojamā materiāla. Turklāt bieži vien šis iesaiņojums - dāvanu maisiņi, spīdīgie papīrīši un citi vilinošie štruntiņi - kalpo vien pāris minūtes vai stundas, pirms nonāk atkritumos. Šo iepakojumu pamatā lielākoties ir plastikāti un citas dabai nedraudzīgas sastāvdaļas, kas nesadalās un nav piemērotas atkārtotai pārstrādei. 

Lielbritānijā pat tika parēķināts, ka ik gadu ap Ziemassvētku laiku atkritumos nonāk aptuveni 400 000 kilometri dāvanu saiņošanas papīra. Padomā vien - ar to varētu deviņas reizes aptīt apkārt zemeslodei!

Mums nav planētas B. Ir laiks rīkoties! 

Meklējot dabai draudzīgākas iesaiņošanas opcijas, apkopojām, mūsuprāt, radošākās no tām. Jo dabai draudzīgāk - tas nebūt nenozīmē garlaicīgāk! 

Šis bloga ieraksts ir balstīts uz aptaujas rezultātiem, kuras ietvaros vaicājām viedokli un ieteikumus kā atsevišķām personām, tā veikaliem un organizācijām. Turpini lasīt un smelies idejas, kā iesaiņot dāvanas dabai draudzīgāk! 

1. Iesaiņo dāvanas audumā

Runājot par dāvanu iesaiņojuma alternatīvām, audums ir populārākā izvēle sabiedrībā. Lai arī pats materiāls ir viens, iespējas ir daudz! Piemēram: 

 • Standarta (lielie) auduma maisi, kas dāvanas saņēmējam pēc tam noderēs, dodoties iepirkties. Iespējams gan iegādāties, gan uzšūt pašam. 
 • Mazliet specifiskāks variants - dārzeņu/augļu maisiņi. Arī tos var kā iegādāties, tā uzšūt pats. 
 • Audums - ceļojošais dāvanu iepakojums, kas radu un draugu lokā kalpos kā dāvanu transporta līdzekļi 

Vienreiz uzšūtos vai iegādātos auduma maisus svētku izskaņā ‘’atgrieziet Salavecim’’. Pirms nākošajiem svētkiem lūdziet tos izdalīt katram ģimenes loceklim pēc loterijas principa. Šādas tradīcijas ieviešana nodrošina to, ka jums vismaz tuvākos gadus nenāksies lauzt galvu par dāvanu iesaiņojumu. 

 • Arī dvielis ir laba opcija, tā kā šāds iesaiņojums noteikti turpinās savu mūžu saņēmēja mājās un ne reizi vien noderēs! 
 • Iesaiņojums var būt daļa no dāvanas, ja tas ir, teiksim, apģērbs

Piemēram, dāvanas var iesaiņot iekš mīksta, pūkaina Ziemassvētku džempera, kas pats par sevi arī ir lieliska dāvana. 

Tomēr ne vienmēr iesaiņojuma dēļ ir speciāli jāiegādājas apģērba gabals. Noteikti katram no mums skapī mētājas džinsa bikses vai rūtains krekls, kuru kādu iemeslu dēļ vairs neģērbjam - mazs caurums, neliels pleķis u.tml. Pirms mest apģērba gabalu laukā, sniedz tam otru elpu! Griez, līmē, sien un radi! 

 

2. Izmanto stikla burciņas 

Lielākā stikla burciņu priekšrocība - vienmēr ir pa rokai, jo paši tās izmantojam ikdienā. Turklāt burciņas ir pieejamas dažādākajos izmēros. Ja pilsētas dzīvoklī, iespējams, šī izvēle nav tik liela, tad, aizbraucot uz laukiem, noteikti atradīsi tādas pērles kā 2L vai 3L burkas - gadījumā, ja vēlies jo īpaši izcelties ar savu oriģinalitāti dāvanu saiņošanas jomā.

Tālākais process jau ir atkarīgs no tava radošuma un fantāzijas lidojuma. Ja tomēr iedvesma kaut kur izkūpējusi, turpini lasīt, jo raksta gaitā dalīsimies arī ar dekorēšanas idejām! 

 

3. Iepako dāvanu kartona kastē 

Kartona kastes, šķiet, ir otra populārākā izvēle aiz auduma iesaiņojuma. Ne velti - arī tās mēs varam sastapt ik uz soļa. Noteikti katram mājās mētājas vismaz viena kurpju kaste. Arī tad, ja nē - nenokar degunu. Tādi pārtikas lielveikali kā Maxima un Rimi kartona kastes atdod par baltu velti. Jā, tās, iespējams, nav tik stingras kā tās pašas kurpju kastes, un tomēr savu funkciju tās pilda. 

 

4. Izveido kasti pats 

Vai zināji, ka kasti vari izveidot arī savām rokām? Lūk, šeit atrodama īsa pamācība, kā to paveikt. 

Papīra kastītes ir īpaši pateicīgas ar to, ka, atšķirībā no kartona, tās ir daudz vienkāršāk apgleznot. Respektīvi, tev vairs nebūs nepieciešami nekādi papildus iesaiņojumi. Ņem papīra lapu, griez un līmē, raksti vai zīmē. Gala rezultātā salocīsi jau dizainētu kastīti! 

 

5. Izmanto Rimi papīra maisiņus 

Izrādās, ka maisiņu krāšana nav nemaz tik bezjēdzīga nodarbe. Savu dāvanu vari iesaiņot pat Rimi papīra maisiņā! 

Maisiņu ieplēš ar uzrakstu uz iekšpusi un ietin tajā dāvanu. Voila - rezultātā tev ir dāvanu iesaiņojums no kraftpapīra.

 

6. LED lampiņas lentes vietā 

Ja zini, ka draugs plāno izrotāt Ziemassvētku egli vai vienkārši sen jau sapņo par lampiņu virteni, kas izkrāsos tumšos vakarus, tad vari izmantot iespēju un pasniegt to vienlaikus kā dāvanu iesaiņojumu. 

Lai saturētu kopā auduma vai papīra iesaiņojumu, nav obligāti jāiegādājas lentes. Tā vietā izmanto led lampiņu virteni! Labākais, ka dāvanas saņēmējs to varēs pielietot teju uzreiz pēc dāvanas saņemšanas. 

 

7. Izmanto otrreizējos materiālus 

Dāvanu iesaiņošanai lieti noderēs: 

 • vecās nošu lapas, 
 • ziedu ietinamais papīrs, 
 • karte, 
 • pērnā gada kalendārs, 
 • avīzes,
 • žurnāli, no kuriem izveidot kolāžtipa iesaiņojumu, 
 • neizlietotie tapešu ruļļi, 
 • iepriekš saņemto dāvanu iesaiņojuma materiāli. 

 

8. Ievieto dāvanu traukā 

Kāda bļoda vai krūzīte ir lielisks ‘’iepakojuma’’ variants, ja jūsu plānotā dāvana savos izmēros ir diezgan maza, vai arī tās ir vairākas mazas dāvaniņas. Protams, ka arī trauks pats par sevi kalpos praktiskos nolūkos. Piemēram, šajā bloga ierakstā mēs dalījāmies ar Zero Waste veikalu pērlēm - viena no tām bija kokosrieksta bļoda

 

 9. Pasniedz dāvanu bez iepakojuma 

Šķiet, cilvēki reizēm vienkārši paši sev sarežģī šo dāvināšanas uzdevumu. Protams, ka vienmēr gribas skaistāk un patīkamāk. Taču, piekrītiet, ka ne vienmēr tas ir nepieciešams. Ja mēs vēlamies iepakot dāvanu dabai draudzīgi, tad varbūt vienkārši to neiepakot? 

Reizēm atliek dāvanu vienkārši paslēpt aiz muguras, lai pasniegšanas brīdī tā radītu vēl lielāku prieku.

 

Dāvanu iesaiņošanas idejas: ekspertu ieteikumi 

 

"Mans ekoveikals"

"Pirms steidz uz veikalu pēc kārtējā dāvanu papīra, kastītēm un maisiņiem, izrevidē kārtīgi savu mājokli. Iespējams, ka kaut kur atradīsi noliktas papīra kastītes, tukšas kurpju kastes, kādas avīzes, žurnālus, interesantus krāsainos papīrus ar visādiem dizaina elementiem, iespējams kādus dekorus no bērnu ballītēm - to visu var izmantot.

Es pati mēdzu saglabāt visus dāvanu maisiņus, kastītes, lentītes, kādu interesantu iepakojumu - jo tas var noderēt, kad, dodoties ciemos, pašam ir jāpadomā par dāvanu iesaiņojumu. Piemēram, man joprojām mājās ir saglabājušās pāris Stenders kastītes ar visiem dekoriem - tās man noder gan fotogrāfēšanai, radošu ideju īstenošanai, gan arī kādas dāvanas iesaiņošanai.

Pirms stiep roku pēc kāda iepakojuma veikalā, padomā nedaudz radoši - ja Tev nebūtu iespējams nopirkt iesaiņojuma materiālu, ko Tu izmantotu un kā iesaiņotu dāvanu?

Bieži vien tā padomājot, rodas fantastiskas idejas, kā rezultātā dāvanas saņemšana vien jau ir kā intriga un foršs piedzīvojums.

Un vēl - palūko, vai gadījumā mājās nav palikusi kāda zeķe-vientuļniece, kāds mežģīņu gabals, varbūt galdauts, šalle vai kāds cits apģērbs, ko nekad vairs neizmantosi (vai varbūt kāda daļa ir sabojāta, vai nejauši ir piededzināta gludinot), bet toties tā faktūra, stils vai noskaņa ir īstais elements dāvanas iesaiņošanai. Arī visādās burciņas var būt lielisks variants, tējas vai kafijas iepakojumi, vīna pudeles un pat tualetes papīra rullīši var izrādīties kičīgs variants."

 

Veikals "Burka"

"Iesakām izvēlēties funkcionālu un dabai draudzīgu dāvanu iesaiņojumu, tādu, kas pēc dāvanas atvēršanas nebūs jāizmet, bet, ko varēs izmantot atkārtoti. Piemēram, auduma maisiņu, kādu skaistu kastīti vai burciņu."

 

Veikals "ZeZero"

"Dabai draudzīgs dāvanu iesaiņojums daudziem droši vien šķiet nesavienojami elementi, taču patiesībā tā nav. Cilvēki ir pieraduši, vienmēr pērkot dāvanu, attiecīgu naudas summu un resursus veltīt arī iesaiņojumam. Dažos gadījumos tas ir saprotami un tā piedienas, taču laikā, kad apdāvināšanās notiek lielos apmēros un masveidā - būtu vērts pievērst uzmanību tam, vai dāvinot savu dāvanu, mēs arī neatstājam pavisam nejauku dāvanu mūsu dabai - dažādas plastmasas lentītes, sintētiskus iesaiņojamos papīrus, dāvanu maisiņus, līmlentas un tamlīdzīgas ne-draudzīgas dāvanas. 

ZEZERO šajā dāvanu un apdāvināšanās virpulī iesaka: Pirmkārt, apdomīgi izvēlēties dāvanas saviem mīļajiem un draugiem. Dāvināt lietas, kuras pēc tam ātri vien nenonāk turpat - atkritumos, otrkārt - pēc iespējas vairāk dāvināt pašdarinātas dāvanas, kas neprasa daudz resursus un nerada jaunus atkritumus un treškārt - izvēlēties dažādas, dabai draudzīgas un "zero waste" iesaiņojumu alternatīvas.

Savu veco rūtaino kreklu, lieliski var izmantot kā ietinamo materiālu Ziemassvētku laikā, izmantot otrreiz parstrādātā papīra maisiņus, iesaiņojamos papīrus. Daudzas dāvanas ir iespējams "iesaiņot", ielikt jau reiz izmantotās burkās, tās krāšņi apdarinot vai apsienot ar dabiska materiāla auklu. Ja ir iespēja-pašam uzšūt dāvanu maisiņu no kāda apģērba gabala, kas netiek vairs vilkts. Dekorēšanai izmantot dabiskus materiālus - ogas, žāvētus augļus, lapas, skujas, zariņus, čiekurus, dabiska materiāla auklas. Iespējams ir arī dāvanas, kuras var dāvināt, iesaiņotas bišu vaska drāniņās (pašu ceptus cepumus, saldumus,našķus, riekstus) Lieliskas un stilīgas vaska drāniņas ražo Wrapitwrapper - tās pēc tam iespējams izmantot citu produktu uzglabāšanai ilgtermiņā.

Ja idejas aptrūkušās, vienmēr palīgā nāk internets un tur iespējams atrast neskaitāmus piemērus un pamācības, kā iesaiņot savas dāvanas dabai draudzīgā veidā."

 

Giftup ir par zaļu domāšanas veidu 

Galvenais "zaļas" dāvanas priekšnosacījums - tai ir jārada prieks, jābūt funkcionālai un nav jākaitē kādam citam. Ja vēlies iesaiņot savas dāvanas videi draudzīgi, tad, pirmkārt, apsver, vai tava dāvana atbilst šiem trim kritērijiem. Pēc tam apdomā - kādu misiju var uzņemties dāvanas iesaiņojums - iepriecināt vai kalpot praktiski? 

Gadījumā, ja tava dāvana gan iepriecina, gan ir funkcionāla, iespējams, dāvanu iesaiņojums tev nemaz nav vajadzīgs. Jo svarīgākais taču, lai katra tava rīcība ir ar konkrētu nodomu. Citādāk - kāda gan jēga? Vai pretējā gadījumā tā nav tukša iegriba un izšķērdība? 

Katrā ziņā, ja ievērosi apzinātības priekšnosacījumu, tad varam teju galvot, ka tavs dzīvesstils (un dāvanu iesaiņošanas paradumi) noteikti kļūs videi draudzīgāki. Arī Giftup ir par apzinātu dāvināšanu. Reģistrējies www.giftup.lv, izveido savu vēlmju sarakstu un turpmāk saņem un dāvini tikai kārotas dāvanas!