Kas pirmais ienāk Tavā prātā, izdzirdot vārdu salikumu “self care”? Visticamāk, putu vanna, aprikožu sejas maska un kūciņa - vai varbūt vēl kāds cits Pinterest cienīgs salikums.  

Ar nožēlu jāatzīst, ka mūsdienu pasaulē rūpes par sevi ir kļuvušas vairāk par trendu nekā patiesību.  

Mūs tik ļoti vilina skaistas, bezrūpīgas dzīves ilūzija, ka mārketinga aģentūras nespēja noturēties un nepārvērst šo nepiepildīto vēlmi par labu biznesu. Viņiem tas izdevās! Starp citu, “self care” trends ir ļoti veiksmīgi integrējies arī dāvanu industrijā. Spa, ekskluzīvie saldumi un atsvaidzinošie krēmi paši no sevis nepārdosies, ja vien tos kāds nepasniegs kopā ar skaistu vēstījumu, kas diemžēl pilnībā izkropļo dzīves realitāti. 

Esam droši, ka gandrīz ikvienam ir nācies saņemt dāvanā skaistumkopšanas produktus, kas tā arī palikuši neizmantoti un vēl šodien plauktiņā krāj putekļus - piemēram, zemeņu vannas bumbas, dušasželejas izlases vai šokolādes spā dāvanu kartes. Protams, dāvanas pasniedzējs ir nācis tikai ar labu nodomu. Iespējams, viņš patiešām tic, ka šāda dāvana ir cieši saistīta ar veiksmīgu stresa menedžēšanu. Taču, kā rāda prakse, visbiežāk šādai dāvanas izvēlei par labu spēlē stereotipi un reklāmas saukļi vai vēlme novienkāršot dāvanu sarūpēšanas uzdevumu. 

Mēs domājam, ka ir pienācis laiks ieskatīties aiz reklāmas kadra - lai nākošreiz, kad pārņems kārdinājums izvēlēties vannas bumbu kā dāvanu, varētu godīgi sev atzīt, ka to darām, jo patiesībā vienkārši nav ne jausmas, ko lai uzdāvina gaviļniekam. Katrā gadījumā, paslēpties aiz “self care” attaisnojuma vairs nesanāks :) 

Kas tad ir rūpes par sevi? 

Rūpes par sevi ne vienmēr ir tik pievilcīgas, kā mēs to esam iztēlojušies. 

Tas nebūs vakars ar glancētu modes žurnālu vienā rokā, vīna glāzi - otrā, bet gan drīzāk sviedriem piesūcies krekls pēc kārtīga treniņa. Rūpēties par sevi nozīmē pārtraukt komunicēt ar toksisku cilvēku, nevis klačoties par to kopā ar draudzeni pie pēcpusdienas kūciņas. Rūpes ir laicīgi pieteikt ārsta vizīti, nevis “relaksēties” pēc garas darba nedēļas skaļākajā klubā. 

Ir vienkārši katru dienu pirkt zīdainākās sejas maskas un dārgākos tonālos krēmus - sarežģīti ir regulāri gatavot veselīgas maltītes un izdzert vismaz 2L ūdens dienā. Rūpeties par sevi nozīmē sākt iepazīt sevi, kritiski izvērtēt lietas un vidi, kas tev ir apkārt. Tātad mums ir nepieciešams ne tikai mūždien pievienot kaut ko jaunu, bet arī daudz ko izsvītrot no dzīves, lai tādējādi parūpētos par sevi. Un vēl kas. Rūpēties par sevi ir ārkārtīgi nēerti, jo nāksies kārtīgi paplašināt savu redzes loku un izkāpt no komforta zonas, lai paskatītos uz lietām, kuras ietekmē ne tikai Tu, bet arī tās Tevi. Bez šaubām, par to nēerti domāt. Ir nēerti meklēt videi draudzīgas alternatīvas ierasto risinājumu vietā, kā arī ir nēerti veltīt šādām lietām papildus laiku. 

Jā, patiesas rūpes par sevi ir arī sava laika menedžēšana. Rūpēm par sevi nav jākļūst par sinonīmu brīvdienām vai atvaļinājumam, uz kurieni dodamies noguruši no savas ikdienas. Rūpēties par sevi nozīmē veidot savu dzīvi tā, lai nevajadzētu patstāvīgi no tās bēgt vai ņemt pauzi. Atpūta ir atpūta. Rūpes par sevi, lai arī cik ļoti gribētos tā domāt, tomēr nebalstās tikai uz relaksācijas brīžiem un kafijas skrubjiem. Tas ļoti bieži nozīmē darīt to, ko vismazāk gribās. Rūpēm par sevi ir maz kā kopīga ar “palutināt sevi” un ļoti daudz kā kopīga ar to, kā kļūt par adekvātu vecāku pašam sev. 

Mēs aicinām lūkot lietas kritiski - tādas, kādas tās realitātē ir, nevis caur reklāmas un mārketinga prizmu. 

Ja dāvanu kontekstā ļoti uzrunā vēstījums “parūpējies par sevi” tā patiesajā nozīmē, pirmkārt, svarīgi neapgrūtināt otru cilvēku un dot iespēju viņam pašam izlemt, kā viņš šobrīd gribētu par sevi parūpēties.

Jau kādu laiciņu šim nolūkam kalpo Giftup! Mūsu mājaslapā www.giftup.lv ikviens var sagatavot savu dāvanu sarakstu un, kad tas ir gatavs, padalīties ar draugiem - lai viņi zina, kāda dāvana būs vispiemērotākā! 

Savukārt, ja esi otrā pusē - vēlies pievienot savam vēlmju sarakstam kādu dāvanu, kas palīdzēs parūpēties par sevi, bet vēl tikai prāto, kas tas varētu būt  - tad, iespējams, kāda no šīm idejām ir tieši tas, ko meklē:

 

1. Personību attīstošās kārtis ar uzdevumiem katrai dienai

 

2. Abonements uz sporta zāli

 

3. Plānotājs

 

4. Meistarklase vai kursi

 

5. Velosipēds

 

6. Pavārgrāmata

 

7. Memory foam matracis

 

8. Ūdens pudele

 

9. Termoss

 

10. Vairākkārt lietojamie auduma maisiņi

 

11. Daudzkārt lietojami kosmētikas noņemšanas spilventiņi

 

12. Galda organizators

 

Mūsdienu pasaulē rūpes par sevi ir pārvērtušās par spa, skaļu ballīšu un vīna degustāciju trendu. Tomēr, vienreiz ieskatoties aiz reklāmas kadra, turpmāk paslēpties aiz “self care” attaisnojuma vairs nesanāks. Giftup mudina rūpīgi pārdomāt savas vēlmes un dāvināt tikai noderīgas dāvanas - nu jau zinot, ko patiesībā nozīmē rūpes par sevi, iedziļināties šo lietu būtībā būs aizvien vienkāršāk. Atliek tikai darīt!