Virspusēji dāvanu pasniegšana un saņemšana var šķist vienkārša, taču patiesībā daudziem tā sagādā ne mazums stresa un satraukuma. Tevis pasniegtās dāvanas var daudz pateikt par attiecībām ar to saņēmēju, jo dāvanu pasniegšana ir viens no veidiem, kā izrādīt mīlestību un citas spēcīgas jūtas. 

Tātad, kas slēpjas aiz dāvanu pasniegšanas - kādēļ tā mūs var piepildīt ar tik lielu prieku vai tieši pretēji - biedēt? 

Dažiem dāvinašana ir vienkārši pienākums. Citiem tas ir veids, kā izrādīt mīlestību un veidot ciešāku kontaktu ar tuviniekiem.

Tā kā simtiem ģimeņu izmanto Giftup, esam novērojuši dāvanu tendences un ieskatus, kā arī palīdzējuši atrisināt dažādu dāvināšanas veidu dilemmas.Šajā rakstā aplūkosim dažas dāvināšanas motivācijas, kuras esam iepazinuši ar gadiem.

 

Lai stiprinātu attiecības

Pārdomātas dāvanas pasniegšana ir veids, kā kādam parādīt, cik labi tu viņu pazīsti. 

Tāpat došana otram cilvēkam grūtā dzīves posmā var runāt par to, cik daudz tu par viņu rūpējies. Jāpiebilst, ka pareiza dāvana kopā ar sirsnīgu atvainošanos var pat palīdzēt kompensēt strīdu vai citus saspīlējumus. 

No otras puses, ne visi ir stāvā sajūsmā par dāvanām. Ja tavā ģimenē ir kāds, kurš katrus svētkus piemin, ka viņš labprātāk nesaņemtu dāvanas, labāk tomēr ievērot viņu lūgumu (pat tad, ja tas ir pretrunā ar tevis paša dāvināšanas tradīcijām). Kaut arī Tu jutīsies labi un gandarīts, pasniedzot dāvanu šim cilvēkam, jūsu attiecībām tas varētu panākt pretēju efektu. 

Lai citi būtu laimīgi

Ja esat vecāki, tad šī motivācija noteikti jums ir pazīstama - mēs dodam bērniem dāvanas tāpēc, lai viņi vienkārši būtu laimīgi. Kuram gan nepatīk redzēt bērna sajūsmu, kad viņš atver dāvanu, uz ko jau kādu laiku bija metis acis. Šīs sajūtas ir nenovērtējamas.

 

Lai justos labi par sevi

Nav noslēpums, ka dāvināšana liek justies labi ne tikai saņēmējam, bet gan arī pašam dāvinātājam. Lūk, šis pētījums atklāja, ka dāvāšana izraisa apmierinātību ar dzīvi un pastiprinātu laimes hormona izdalīšanos.

 

Dāvināšana - daļa no ekonomikas un kultūras sistēmas

Ļoti reti aizdomājamies par to, ka dāvināšana mūsdienās ir kļuvusi arī par nozīmīgu ekonomikas sistēmas sastāvdaļu. Pateicoties šai dāvināšanas kultūrai, ir izveidojušās pat jaunas uzņēmējdarbības formas, nemaz nerunājot par atsevišķiem uzņēmumiem un mājražotājiem. Respektīvi, mums derētu padomāt arī par to, ka, izvēloties dāvanu, mēs iepriecinām ne tikai saņēmēju, bet gan arī dāvanas pārdevēju. Varētu šķist tāds nieks vien ir, bet kādam, iespējams, tas nozīmē ļoti daudz. Kamēr vien dāvanu nozīme nezaudē savu aktualitāti, varēsim turpināt dāvināt ar pievienoto vērtību!

Dāvināšanas ēnas puse 

Lai arī cik ļoti mums negribētos domāt par dāvanu negatīvo pusi, tāda pastāv. Protams, tā nav pasaules mēroga traģēdija, tomēr labprātāk dāvināšanu mēs uztvertu kā labprātīgu žestu. Taču reizēm saņemtās dāvanas var izraisīt spiedienu un pienākuma sajūtu pret dāvinātāju. 

Mēdz teikt, ka viens pienākums ir dot dāvanu, otrs pienākums ir saņemt un pieņemt to, bet trešais pienākums ir pēc tam dot pretdāvanu. Un mūsdienu etiķete šim nerakstītajam likumam danco līdzi kā pēc stabules - mēs vairs nespējam iet ciemos bez dāvanas vai svinēt bez apdāvināšanas Ziemassvētkus, izņemot gadījumus, ja tas tiek speciāli uzsvērts. 

Kad dāvana tiek pieņemta (un šī iemesla dēļ cilvēki mēdz atteikties no dāvanas, lai gan tas ir patiešām sarežģīti, nemaz nerunājot par taktiskumu), tiek pieņemtas arī kaut kādas attiecības ar cilvēku, kurš ir devis šo dāvanu - tas nozīmē to, ka būs kaut kas arī jādod pretī. Tādēļ ir ļoti svarīgi dāvināšanas brīdī censties izvairīties no spiediena radīšānas sajūtas, apliecinot savu labo gribu - ka cilvēks, kam pasniedzat dāvanu, jums ir patiešām svarīgs. 

Jāpiemin, ka došanas-saņemšanas pretī paņēmienu diezgan bieži izmanto arī biznesa un darījumu vidē, tādējādi bez vārdiem norādot, ka dāvinātājs ir uzticams sadarbības partneris un sagaida pretī palīdzību vai specifisku pakalpojumu, kad tas būs nepieciešams. 

Kā izvēlēties pārdomātu dāvanu?

Kas īsti ir pārdomāta dāvana?

Būt pārdomātam nozīmē pievērst uzmanību citu cilvēku vajadzībām. Pārdomātai dāvanai nav obligāti jābūt pilnīgam pārsteigumam, un tās izvēlei nav nepieciešams noteikts laiks vai enerģija. Tie ir maldīgi priekšstati, kas daudziem ir radušies ap dāvināšanas tēmām. Arvien vairāk cilvēku dod priekšroku saņemt tādu dāvanu, kuru viņi ir paši lūguši vai vismaz devuši mājienu par to.

Dāvanu reģistrācijas pakalpojums, piemēram, Giftup, var palīdzēt dāvināt pārdomātāk, saglabājot pārsteiguma faktoru. Tas ir lielisks veids, kā uzzināt vairāk par to, kas interesē tavu ģimeni, radus un draugs, neatkarīgi no tā, kādās attiecībās esat ar potenciālo dāvanas saņēmēju.

Jā, mēs varētu domāt, ka sentimentāla dāvana būs labāka par kaut ko ikdienišķu un praktisku (ko parasti norāda dāvanu sarakstos). Bet taja pat laikā pētījumi norāda uz to, ka lielākā daļa cilvēku dod priekšroku saņemt tās dāvanas, kuras izvēlas paši.

Vai vērtējam otru pēc saņemtajām dāvanām? 

Vēl viens psiholoģisks faktors, kas ir aktuāls dāvanu pasniegšanā, ir uztraukums par citu, kā arī paša saņēmēja viedokli. Ko dāvana teiks par jūsu attiecībām? Vai tas ir par dārgu? Pārāk lēti? Vai dāvana nav pietiekami pārdomāta? Ko citi domās par manu izvēli? 

Trauksme par to, kā tevi vērtēs, pamatojoties uz tavu dāvanas izvēli, var likt baidīties no jebkura veida gadījumiem, kad tiek pasniegtas dāvanas.

Kaut arī dāvanu pasniegšana var šķist sarežģīta, ir svarīgi atcerēties, ka mēs nevaram kontrolēt to, kā citi reaģē uz mūsu dāvanām. Skaidrība par to, kāda dāvana saņēmējam vislabāk patiks (izmantojot Giftup vēlmju reģistrēšanas servisu vai vienkarši aprunājoties aci pret aci), var ievērojami samazināt stresu.

Izmēģini Giftup jau šodien (tas ir bez maksas), iesaki draugiem un turpmāk svētkos saņem un dāvini tikai kārotās dāvanas!