Maija otrajā svētdienā - šogad tas ir 9. maijs - visā Latvijā tiek atzīmēta Mātes diena (2021). Vai zini, kā šie svētki ir radušies, kā tos pavadīt un ko dāvināt mammai māmiņdienā?

Tāpat kā bērnībā, kad mammai vismīļākās bija tieši tevis pašgatavotās dāvanas, arī tagad viņa noteikti visvairāk priecāsies par tevis izrādīto uzmanību. Šajā rakstā uzzini idejas, kā pārsteigt mammu māmiņdienā! 

 

Kas ir māmiņdiena? 

Mātes diena jeb māmiņas diena ir starptautiski svētki par godu māmiņām, ko Latvijā svinām otrā maija svētdienā. Mātes dienā var sveikt ne tikai savas māmiņas, bet arī vecmāmiņas, sievasmātes un vīramātes. 

 

Kāda ir mātes dienas svētku vēsture?

Mātes dienas ideja ir pastāvējusi jau Senās Grieķijas laikā. Tomēr mūsdienu Mātes dienas pirmsākumi meklējami vēl 16.-17. gs. Anglijā, kur Mātes diena tika svinēta Lielā gavēņa laikā. 

Lai arī 19. gs. Anglijā šī tradīcija pilnībā izzuda, Mātes dienas svētki atjaunojās - tomēr sākumā tikai Amerikas Savienotajās valstīs. 1908. gadā ASV svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas par godu savai mātei rīkoja baznīcu dievkalpojumus, kā arī uzstājīgi cīnījās par mātes lomas oficiālu atzīšanu sabeidrībā. To viņai izdevās panākt, kad 1913. gadā prezidents Vilsons Mātes dienu lika ierakstīt kalendārā kā oficiālus Amerikas nacionālos svētkus. 

Kopš 1922. gada arī Latvijā draudzes un biedrības nami sāka rīkot Mātes dienas svinības, bet oficiāli svētkus atzīmē kopš 1938. gada. 

 

Kā apsveikt mammu māmiņdienā?

Parasti šie svētki tiek svinēti, dāvinot mammām košus, saulainus ziedu pušķus, pašgatavotas apsveikuma kartiņas un siltus pateicības vārdus. Tāpat šajā dienā vari palutināt mammu ar brokastīm gultā, pagatavot pašizceptu kūku vai noorganizēt mājas SPA vakaru, kas noteikti ir jauks pārsteigums. 

Meklē jaunas idejas, ko uzdāvināt mammai māmiņdienā? Giftup komanda ar prieku sniegs padomu!

 

Ko dāvināt mammai māmiņdienā? Idejas māmiņdienai 

Māmiņdiena ir lieliska iespēja pateikties savai mammai par visu to labo, ko viņa ir devusi - ieskaties šajā ideju sarakstā, lai atrastu savai mammai piemērotāko dāvanu: 

  1. Atbalsti mammas hobijus 

Bērnu priekšrocība ir tajā, ka mēs lielākoties zinām, kādi ir mammas hobiji. Māmiņdiena ir īstais brīdis, lai parādītu, ka atbalsti tos! Dažas ar hobijiem saistītas māmiņdienas dāvanu idejas: 

 • Dārza piederumi vai stādi mammai, kas mīl augus;
 • Kulinārijas grāmata vai piederumi mammai, kas cep pasaulē garšīgākās kūkas;
 • Skaistumkopšanai paredzētas lietas allaž sievišķīgajai mammai;
 • Termoss un mugursoma zinātkārai mammai - piedzīvojumu meklētājai.

 

  2. Uzdāvini zināšanas 

Mācīties nekad nav par vēlu. Jaunas zināšanas palīdz justies dzīvīgākam un atsvaidzināt savu personību. Piemērota un praktiska dāvana tavai mammai varētu būt iespēja apmeklēt profesionālos vai personības pilnveides kursus. 

 

  3. Ieklausies mammas sapņos un atceries viņas nepiepildītās vēlēšanās

Iespējams, ideālā māmiņdienas dāvanas ideja nav tālu jāmeklē - apdomā, varbūt Tava mamma jau iepriekš ir minējusi par saviem sapņiem, mērķiem vai idejām. 

 

  4. Kafijas automāts 

Kāpēc kafijas automāts ir laba dāvana māmiņdienā? Jo palīdz paspilgtināt kafijas baudīšanas pieredzi un ietaupa laiku. Arī jebkura cita, sadzīvi atvieglinoša un laiku ietaupoša tehnika var būt lieliska māmiņdienas dāvana. 

 

  5. Kaklarota ar gravējumu 

Kaklarota vai cita rota ar gravējumu var būt ļoti personalizēta dāvana, kas ikdienas brīžos raisīs smaidu. Bonusa ideja: vari uzdāvināt mammas-meitas rotu komplektu ar tikai jums abām zināmu, īpašu gravējumu! 

 

  6. Grāmata vai žurnāls

Nepažēlo naudu kādai īpašai, mammas sen kārotai grāmatai vai preses izdevuma abonementam, kas iepriecinās tavu mammu. Grāmatnīcās plaukti lūst no plašā grāmatu piedāvājuma. Atliek vien izvēlēties!

 

  7. Plānotājs 

Mamma, kura ikdienā vadās pēc stingra režīma, noteikti nevar iztikt bez pierakstu klades, kurā ierakstīt atgādinājumus un dienas galvenos uzdevumus, lai visu paspētu un neko neaizmirstu.

Papildu idejas māmiņdienas dāvanām: 

 • Dizaina krūze, T-krekls vai pat gultasveļa ar apdruku;
 • Klasiskais vai viedais rokas pulkstenis;
 • Saldumi (šokolāde, konfektes, eklēri) ar uzrakstu / komplimentu;
 • Mīļi un sirsnīgi teksti uz koka, piemēram, virtuves dēlīša;
 • Broša; 
 • Mājražotāju darinājumi. Ar dažiem no tiem vari iepazīties šajā Giftup rakstā: https://www.giftup.lv/raksti/top-labakas-davanas-ridziniekam 

 

Paštaisītas dāvanas māmiņdienā. Kā uztaisīt dāvanu mammai? 

Kā parādīt savu mīlestību, sirsnību un pateicību? Pagatavo īpašu, personalizētu dāvanu savām rokām! Lūk, dažas idejas: 

  1. Izgatavo atmiņu kasti

Paņem skaistu kasti vai stikla burku un izdekorē to. Piepildi to ar visu, par ko mamma priecāsies – jūsu kopīgās fotogrāfijas, nozīmītes, akmentiņi no jūsu pludmales apmeklējuma utt. Atstāj nedaudz vietas, lai mamma jebkurā brīdī šo kasti var papildināt.

 

  2. Saliec dāvanu komplektu pats 

Varbūt Tu vēlies uzdāvināt “all inclusive” relaksācijas vakaru vai neaizmirstamu rītu? Tādā gadījumā paša kombinēts dāvanu komplekts ir perfekta ideja. 

Pirmkārt, izdomā, kādas lietas tavam mērķim būs nepieciešamas. Kad tas ir noskaidrots, atliek izvēlēties konkrētus produktus. Iespējams, tas ir konkrēts zīmols. Varbūt tie vienkārši būs vienā krāsā? Variācijas ir daudz un dažādas. 

Nākošais, ko jāizdara - japiemeklē noformējuma idejas. Piemēram, vai iegādātas lietas liksi dāvanu kastē vai izveidosi dāvanu pušķi? Interesantas idejas vari smelties tīmekļa vietnē Pinterest vai arī šajā Giftup bloga ierakstā: https://www.giftup.lv/raksti/davanu-komplekti-ko-vari-izveidot-pats 

 

  3. Istabas augs ar paša apgleznotu puķupodu

Uzdāvini mammai kādu skaistu ziedošu telpaugu, taču puķupodu izgrezno pats. Apglezno to vai aplīmē ar gliemežvākiem vai citiem materiāliem.

  4. Burciņa ar kartītēm ‘’es tevi mīlu, jo…’’

Vēl viena ļoti sirsnīga dāvana Māmiņdienā ir atgādinājums, kādēļ viņa ir tik īpaša. Pieraksti visu, kas nāk prātā (tie var būt 10, 50 vai 100 iemesli, kādēļ tu mīli mammu), ievieto burciņā un glīti izdekorē. 

Attālināta dāvana māmiņdienā

Iespējams, daudzi no mums jau ir pieraduši pie attālinātā komunikācijas stila. Arī dāvināšana ir daļa no komunikācijas, taču ar attālināto dāvināšanu gan nenākas sastapties tik bieži. Ko darīt, ja šogad jāsveic mamma māmiņdienā attālināti? 

Lūk, dāvanas mammai mātes dienā, ko iespējams uzdāvināt attālināti:  

 

  1. Ar roku rakstīta vēstule 

Māmiņdiena ir īstais laiks, kad veltīt savai mammai jaukākos un siltākos vārdus. To, protams, jādara arī ikdienā, taču šajos svētkos vari īpaši piedomāt pie savu labo nodomu iesaiņošanas - piemēram, ar roku rakstītā vēstulē, ko nosūtīt pa pastu. Turpmāk tekstā dažas idejas apsveikumam! 

Teksti par mammu - pateicības vārdi mammai, ko vari iekļaut apsveikumā vai vēstulē:

 • Dievs nespēj būt visur, tādēļ viņš izdomāja mammas! 
 • Jā, varbūt visai pasaulei Tu esi vienkārši mamma. Bet man - man Tu esi visa pasaulei!
 • Esmu stipra/s šodien, jo visus šos gadus mani audzināja stipra  sieviete. Paldies, ka esi pirmais un labākais draugs uz mūžu! 
 • Lai šodien Tavs darāmo darbu saraksts paliek tukšs, bet piepildīto sapņu saraksts - pilns līdz malām! 
 • Ja evolūcija tiešām strādā, tad kā tā sanācis, ka mammas vēl joprojām ir tikai ar divām rokām? 
 • Būt par mammu nudien nav viegli. Ja tā būtu, tad to darītu tēti, jo mamma - tā ir viena persona, kura dara vairāku profesiju pārstāvju darbus vienlaicīgi un par brīvu. Tāpēc, mammu, paldies par visu! Lai ziedu pušķis rokās turpmāk ir pats smagākais, ko Tev jānes!
 • Ja kāds man lūgtu uzrakstīt pasaulē garāko teikumu, es rakstītu “dzīve bez Tevis”. Paldies, ka vienmēr esi līdzās!

 

  2. Ziedu piegāde 

Ziedu nekad nav par daudz - pat mazākais pušķītis liks pasmaidīt ikvienai māmiņai, turklāt pārsteiguma faktors jeb negaidīta piegāde noteikti paspilgtinās šīs emocijas. 

Runājot par ziedu izvēli, tas noteikti ir atkarīgs no tavas mammas preferencēm, taču parasti māmiņdiena nav iedomājama bez smaržīgām narcisēm, maijpuķītēm vai citām pavasara puķēm. 

Papildu ideja: izpēti tīmeklī, vai kāds ziedu salons piedāvā ziedu piegādes abonamentu. Respektīvi, tā ir iespēja iepriecināt mammu ar ziediem ne tika reizi māmiņdienā, bet gan arī visu turpmāko nedēļu, mēnesi, vai pat vēl ilgāk. 

 

  3. Sagatavo īsfilmu 

Mūsdienās katrā viedtālrunī ir pieejams tik daudz rīku, ar kuru palīdzību izveidot kaut veselu filmu, kas veltīta tikai vienam īpašajam cilvēkam - tavai mammai. Lielā daļā gadījumu, tā patiešām var būt daudz vērtīgāka un atmiņā paliekoša dāvana. Liec lietā savu izdomu un padomā, kā vari padarīt īsfilmu vai videoklipu interesantāku . Piemēram, vari uzrunāt citus ģimenes locekļus un draugus ar lūgumu ierakstīt vienu teikumu par tavu mammu, raksturot viņas personību vai vienkārši novēlēt lielisku māmiņdienu! 

 

  4. Izveido mammai playlisti 

Apsveic mammu māmiņdienā ar īpaši viņai izveidotu dziesmu izlasi Spotify vai Youtube. Iekļauj viņas pašreiz mīļākās dziesmas, skaņdarbus no bērnības vai citiem notikumiem, piemērām, kāzām vai izlaiduma. Tāpat vari pievienot arī sev mīļas dziesmas, kas asociējas ar mammu un kopā pavadīto laiku. Noteikti pievieno attēlu vai virtuālu kartīti, kur pastāsti, kāpēc izvēlējies tieši šīs dziesmas. 

Papildu ideja: vari papūlēties playlistei pievienot arī podkāstus vai audiogrāmatas, kas varētu būt interesanti tavai mammai. 

 

  5. Iepazīsti mammu ar virtuālu kopābūšanu  

Mūsdienu digitālajā ērā ir tik daudz veidu, kā pavadīt laiku kopā virtuāli. Piemēram, ja mammai patīk gatavot vai zīmēt, uzaicini viņu pievienoties virtuālai svētku kūkas cepšanai, vai arī kopīgi apmeklējiet virtuālu zīmēšanas meistarklasi. Tāpat izpēti plašo kultūras pasākumu klāstu, kas pašreiz pieejami attālinātā formātā - piemēram, virtuālu ekskursiju pa pasaules labākajiem mākslas muzejiem. 

Papildu ideja: izveido veselu programmu attālinātai tikšanās dienai. Lūk, Giftup sagatavotās virtuālo ideju spēles, ko vari integrēt jautrākai atmosfērai:  https://www.giftup.lv/raksti/5-idejas-virtualai-ziemassvetku-ballitei 

 

Uzdāvini mammai māmiņdienā tieši to, ko vēlas saņemt viņa pati! 

Iespējams, tava mamma jau ir izmantojusi Giftup piedāvāto iespēju un izveidojusi savu kāroto dāvanu sarakstu? Ja tā, apsver iespēju ielūkoties tajā un pasniegt svētkos tieši to dāvanu, ko jau iepriekš izvēlējusies mamma. 

Pats svarīgākais: neaizmirsti savai mammai pateikt, cik ļoti Tu viņu mīli - ne tikai māmiņdienā, bet arī ikdienā, jo labu un sirsnīgu vārdu nekad nevar būt par daudz! 

Giftup novēl visām māmiņām mīļus, saulainus un pārsteigumiem pilnus šos skaistos svētkus!