Lai vai kādi svētki Tevi gaidītu, īstās dāvanas meklējumi mēdz būt sarežģīts uzdevums. Tiesa, veikalu plauktos gan pirmssvētku laikā, gan ikdienā netrūkst dažādu importa preču. Tomēr starp tām diezin vai varēsi atrast mājās tapušus gardumus, unikālus aksesuārus un citas preces, ko labprāt vēlētos sarūpēt dāvanā vai arī pagatavot pats, bet kam trūcis nepieciešamo iemaņu un laika. Patiesībā rokām darinātai dāvanai ir neskaitāmas priekšrocības - šajā rakstā noskaidro, kāpēc arī citi dāvanas izvēlē dod priekšroku tieši mājražotāju darinājumiem, nevis lielveikalu sortimentam.

 

1. Rokām darināta dāvana ir videi draudzīga 

Ar rokām darināti produkti ir ekoloģiski un lieliski piemēroti videi. Lielākajai daļai šādu izstrādājumu tapšanas gaitā nav nepieciešama liela ražošanas iekārta vai trokšņainas rūpnīcas - daudzi tiek tiek izgatavoti mazās amatniecības studijās vai cilvēku mājās. Tāpat vietējais ražojums nozīmē to, ka precei nenāksies mērot tūkstošiem kilometru, lai nonāktu tieši pie Tevis. 

 

2. Mājražotāju darinājums - unikāla dāvana 

Atšķirībā no dāvanām, kas tiek ražotas sērijveidā, katrā rokdarbā var atrast unikālas īpašības, kas padara produktu un pirkumu ļoti īpašu. Nevienam visā pasaulē nebūs tieši tāda pati dāvana, un tas ir vienreizējs veids, kā izpaust savu mīlestību, kas ir tieši tikpat unikāla. 

Tāpat ņem vērā, ka daudzas rokām darinātas dāvanas tiek izgatavotas pēc pasūtījuma, respektīvi, to ir iespējams personalizēt teju jebkurā vēlamajā veidā. 

 

3. Roku darbs silda vietējo ekonomiku

Pērkot dāvanu pie mājražotāja, Tu tieši atbalsti Latvijā dzīvojošu darītāju un radītāju. Tas nozīmē arī to, ka iemaksātā nauda turpina cirkulēt Latvijas iekšienē. Tomēr vēl svarīgāk ir tas, ka katrs pirkums dod māksliniekam, izgatavotājam, amatniekam pārliecību par savu produktu, iespēju tālāk attīstīt savas prasmes, atkārtoti ieguldīt naudu savā biznesā un turpināt radīt skaistus mākslas darbus.

 

4. Roku darinājums - pārbaudīta vērtība, kas iztur laika zobu 

Lielākā daļa ar rokām darinātu priekšmetu ir izgatavoti tā, lai tie kalpotu ilgi, jo mājražotājam rūp sava reputācija. Tas nozīmē to, ka darbā būs ieguldīti arī kvalitatīvi materiāli. Turklāt maz ticams, ka rokdarbnieki vēlēsies spekulēt ar darba kvalitāti, lai pircējs atgrieztos atkal, kā nereti mēdz darīt lielas kompānijas - jo īpaši tehnoloģiju sfērā. Respektīvi, ja iegādājies dāvanu pie mājražotāja, vari būt teju drošs, ka saņēmējam tā kalpos mūžu, ja ne divus.

 

5. Dāvana, kas iegādāta pie mājražotāja, vienmēr būs trendā 

Neatkarīgi dizaineri, autori un citi radošās sfēras pārstāvji bieži vien ‘’uzķer’’ tendences daudz ātrāk nekā lielie uzņēmumi un komerciālie dāvanu ražotāji. Kāpēc? Mājražotāji var atļauties eksperimentēt un izgatavot vienreizēju priekšmetu, lai redzētu, vai tas iegūs interesi. Savukārt jauna produkta ieviešana lielā komericālā organizācijā var aizņemt pat gadus. 

 

6. Aiz katra produkta ir stāsts

Katram rokām darinātam izstrādājumam ir savs stāsts. Mājražotājs iegulda daudz laika un pūļu, lai pagatavotu kaut ko unikālu, skaistu un tieši Tev vai Tavam nomērķētajam dāvanas saņēmējam domātu. Nav vērts runāt, cik ļoti rokdarbs atšķiras no masveidā ražotas dāvanas. 

 

7. Iespēja iegādāties dāvanu bez lieliem starpniekiem 

Dāvanas iegāde nekad nav bijusi vienkāršaka un jēgpilnāka. Tev ir iespēja iegādāties dāvanu pa tiešo no personas, kas to izgatavojusi savām rokām. Tas nozīmē, ka arī jautājumus par preci (kā to kopt, uzglabāt u.tml.) iespējams uzdot tieši ražotājam, kas zina savu produktu no A līdz Z, tāpēc var sniegt vislabāko padomu. 

Papildus tam, Tu saņemsi vienreizējas emocijas un lielu sirsnību pretī, ja iegādāsies dāvanu pie mājražotāja - viņam ir patiess, neviltots prieks par katru klientu. 

 

8. Rokdarbu iegāde palīdz saglabāt amatniecības prasmes un tradīcijas

Tas varētu būt mazliet altruistisks iemesls, taču, atbalstot vietējo amatnieku, Tu atbalsti arī viņa praktizētās amatniecības prasmes. Tāpat atbalstot tradicionālos amatus, piemēram, galdnieka, audēja vai daudzus citus amatus, mēs palīdzam nodot šīs prasmes nākamajai paaudzei, tādējādi saglabāt mākslu un amatniecību vienmēr dzīvu. 

 

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji un paši mājražotāji iesaka izvēlēties vietējos darinājumus? 

Lai noskaidrotu, kāpēc dāvanā izvēlēties mājražotāju darinājumus, Giftup sociālajos tīklos Facebook un Instagram publicēja aptauju, kurā ikvienam interesantam bija iespēja paust savu viedokli. Ieklausies tajos arī Tu! Papildus komentāru apkopojumam, šajā sadaļā atradīsi arī lieliskas dāvanu idejas! 

 

Mood2Mood aromatizēto sojas vaska sveču radītāji: ‘’Jo Mēs arī varam radīt kaut ko īpašu un skaistu.’’ Inita, Boho zīmola darītāja: ‘’ Mājražotāju darinātās dāvanas ir īpašas, ar mīlestību radītas! Tās iepriecina jebkuru dāvanas saņēmēju! Pati arī darinu dāvanas. Un ļoti priecājos, ka to saņēmēji, kā arī klienti novērtē! ‘’ Inga: “ knittINGood ir Latvijā, Ventspilī trīs mazuļu māmiņas sirdī ar mīlestību izlolots adījumu zīmols, kurš Jums laipni piedāvā vismaigākākās - merīnvilnas adījumus - jaundzimušo kūniņas, zeķītes, cepurītes, turbāncepures, kāju sildītājus (getras), roku (pulsa) sildītājus, šalles, apaļšalles visa vecuma cilvēkiem. Sakarā ar to, ka esmu pašā ceļa sākumā, priecājos un augsti novērtēju katru, kurš izvēlejies manu roku darinājumu. ‘’

 

Kaspars, zīmola Wood Solution radītājs: ‘’ Pats esmu mazais mājražotājs un priecājos, kad cilvēki izvēlas manu preci, tāpat cenšos izvēlēties iegādāties citu vietējo darboņu darinājumus, jo ir vēlme atbalstīt un patīk rūpīgi ieguldītais darbs un kvalitāte. ‘’ Ieva: ‘’ Varu no savas puses ietiekt Liepiņmuižas medu, kas ražo medu ar dažādām garšām - piemēram, smiltsērkšķu, un mans favorīts - zemeņu. Papildus garšīgam standarta medum, iespējams iegādāties arī medus ziepes - esmu izmēģinājusi liepziedu un piparmētru. ‘’

Attēlu avots: https://www.facebook.com/Liepinmuiza 

 

Vlada: ‘’ Tās ir iespējams personalizēt, un dāvanām piemīt kaut kāda īpaša aura!’’

Meklē dāvanu? Izvēlies mājražotāja darinājumu!

Rokām darinātu dāvanu sarūpēšana Tev svarīgiem cilvēkiem ir neaizmirstama un jēgpilna izvēle. Mājražotāju darinājumi, kas radīti mīlestības vidē, tiek pārdoti godīgi un tikpat godīgi kalpo visu mūžu. Arī Tavi draugi un ģimene noteikti novērtēs iespēju paturēt savā īpašumā autentisku, ar rokām darinātu mākslas darbu, nevis rūpnīcā ražotu izstrādājumu.

Mūsdienu realitātē, ko ietekmē strauji mainīgie ekonomiskie notikumi, ir svarīgi, lai mēs attīstītu dziļāku izpratni par to, kā preces tiek ražotas un no kurienes materiāli radušies. Novērtēsim vietējo amatnieku darbu un amatniecības procesus! Arī Giftup aicina biežāk iegādāties mājražotāju darinājumus - ne tikai svētkiem, bet katram gadījumam.