Ziemassvētku dāvanas 2020.gadā - neiespējamā misija? Šajā sarežģītajā laikā, kad ierobežojumu ir daudz, finanšu maz, bet svētki tepat jau aiz stūra, iepriecināt mīļos tev var palīdzēt radošā domāšana. Radošā domāšana ir jaunu, noderīgu ideju radīšana jebkurā sfērā. Pašlaik prasme ‘’domāt ārpus kastes’’ mums ir nepieciešama vairāk kā jebkad iepriekš. Tieši tādēļ Giftup tev ir sagatavojis 7 padomus, kā veicināt radošo domāšanu. Turpini lasīt un gūsti iedvesmu! 

 

Radi piemērotus apstākļus 

 

Radošā domāšana nav superspēja, kas uzrodas no zila gaisa. Ja visu laiku esi aizņemts, stresains un noguris, visticamāk, tev negribēsies domāt vispār - kur nu vēl radoši. Ikvienas prasmes attīstībai ir nepieciešams laiks. Radošā domāšana nav izņēmums. 

 

Šeit palīgā tev var nākt sava laika plānošana. Sastādot darāmo darbu sarakstu un grafiku, atceries tajā izbrīvēt laika logu, ko veltīsi, lai attīstītu savu radošās domāšanas prasmi. Iesakām izvēlēties tās nedēļas dienas, kurās neesi ļoti noslogots un kuras tev pašam patīk vislabāk. 

 

Kontaktējies ar maziem bērniem 

 

Nav noslēpums, ka bērnībā ikviens no mums ir ģēnijs. Radošas idejas lido bez apstājas, turklāt pavisam nepiespiesti. Kā atgriezt šo bērna pasaules izjūtu? Viens no paņēmieniem ir uzturēties bērnu vidū. Izmanto iespēju pieskatīt mazos brāļus un māsas vai draugu bērnus. Savukārt, ja vecāks esi tu pats, tad tev ir paveicies vēl vairāk. 

 

Tieši bērni var likt pieaugušajiem paskatīties uz jebkuru lietu citām acīm - nereti tas ir nepieciešams, lai rastu risinājumu sarežģītai situācijai. Un ļoti bieži izeja ir acīmredzama, tikai mēs, pieaugušie, esam pieraduši neticēt pārāk vienkāršiem risinājumiem. Papildus tam, bērnu fantāzija ir vienreizējs iedvesmas avots - pajautā savam mazajam draugam, kāda, viņaprāt, dāvana būtu piemērotākā katram ģimenes loceklim. Varam galvot, ka atbildes būs visnotaļ radošas un, iespējams, kādu no tām pat varēsi ‘’aizņemties’’, lai īstenotu realitātē. 

 

 

Kļūsti par mākslinieku 

 

Viena no labākajām radošuma metodēm ir zīmēšana. Pats svarīgākais - nav nozīmes, cik labi vai slikti tu to dari, jo šī nav mākslas izstāde. Piemēram, ja tev ir jāatrisina kāda problēma, pamēģini to vizualizēt uz papīra. Lai gan mūsu smadzenes ir patiešām ģeniālas, idejās un domās ir ļoti viegli apmaldīties. Savukārt vizuāls situācijas attēlojums var palīdzēt saskatīt šķietami pašsaprotamas lietas. Tas ir saistīts ar to, ka labā smadzeņu puslode (kas ir visaktīvākā zīmēšanas procesā un citos radošos darbos) ļauj situāciju saskatīt veselumā, vienlaikus kategorizējot to, kas ir patiešām svarīgi, un to, ko var atlikt otrajā plānā. Tieši šāda analīze ir pirmais solis problēmsituācijas risināšanai. 

 

Vārdu spēks 

 

Ļoti daudzu nepatīkamu sajūtu vai slikta garastāvokļa pamatā ir tas, ka mēs skaidri neapzināmies cēloni. Piedāvājam pavisam vienkāršu asociatīvo metodi, kas ļaus izburties cauri cēloņsakarībām. Paņem jebkuru grāmatu, žurnālu, avīzi vai vārdnīcu. Domā par savām emocijām un iezīmē tos vārdus, kuri iekrīt acīs vai kuri saistās ar šīm emocijām. Šāda pieeja, kurā tu koncentrējies uz savām emocijām un to asociācijām, ņemot talkā pavisam nesaistītus vārdus, var palīdzēt atklāt patieso cēloni, kurš jau būs noformulēts tavā vietā. 

 

Šo metodi var izmantot jebkam. Piemēram, meklējot idejas dāvanai. Protams, tu vienmēr vari ienāk Giftup sadaļā ‘’idejas dāvanām’’, kur atradīsi dāvanas katrai gaumei. Tomēr, ja vēlies pavisam individuālu pieeju, taču neziņa ir spēcīgāka, izmēģini šo vārdu spēli. Domā par cilvēku, kuru vēlies iepriecināt, un atzīmē visus vārdus, kas asociējas ar viņu. Tādējādi var nonākt pie patiešām negaidīti oriģinālas idejas. 


 

Pastaigājies dabā 

 

Vai zināji, ka teju katra pašsaprotamā lieta, bez kuras savu ikdienu šodien nespējam iedomāties, ir izgudrota pateicoties tam, ka autors novēroja dabā notiekošos procesus? Tā, piemēram, arī lidmašīnas tapa radītas tikai tamdēļ, ka cilvēki novēroja putnus un prātoja, kā tiem izdodas noturēties gaisā. 

 

Ja savas pastaigas gaitā būsi mazliet vērīgāks, iespējams, arī tu atradīsi to, ko meklē, tieši dabā. Protams, tam ir nepieciešams konkrēts mērķis jeb problēma vai situācija, ko vēlies atrisināt. Dodies pastaigā ar mērķi atrast risinājumu. Ja zini, ko meklē, tad pamanīt atbildes ir daudz lielāka iespējamība. Nejaušības ir skaistas, tomēr uz tām paļauties nav vērts. 

 

Papildus tam, daba ir varenākais iedvesmas avots. Kad meklē pareizo toni dāvanas iesaiņojumam vai apsveikuma kartiņai, ej laukā un lūko pēc krāsām! No mūsdienu tehnoloģijām tev būs nepieciešama tikai kamera, lai nobildētu savu atradumu. Pēc bildes augšupielādes krāsu lasītājā varēsi noskaidrot precīzu toņa kodu, ko var brīvi izmantot jebkurā attēlu rediģēšanas programmā. 


 

Esi spontāns 

 

Galvenais radošuma ienaidnieks - rutīna. Lai iemācītos domāt radoši, tev būs jāiemācās pārsteigt pašam sevi. Piemēram, izvēlies paņemt brīvdienas nevis sestdien vai svētdien, bet pirmdien un otrdien. Iepērkoties izvēlies produktus, kurus nekad neesi iegādājies, pārkārto istabā mēbeles tā, kā tu to nekad nedarītu, apgulies gultā otrādāk. Lai vai kādas būtu pārmaiņas, galvenais, lai tās ir tev netipiskas un bez loģiska iemesla. Tādējādi tu iemācīsies pieņemt spontānus un kreatīvus lēmumus ne tikai personīgajā dzīvē, bet gan arī profesionālajā darbībā. Dod vaļu savam pirmatklājēja garam! 

 

Izproti, kas tevi iedvesmo un motivē 

 

Arī tad, ja neesi radoša personībā tādā mērā, kā tev gribētos būt, tu vari mainīt savu domāšanas veidu. Radošā domāšana nav iedzimta īpašība. Visbiežāk to var iemācīties, apkopojot un attīstot citu cilvēku domas jeb saliekot kopā vairākas pieredzes gluži kā bērni liek spēļu klucīšus vienu virs otra. Pat izcili mākslinieki, kurus mēs uzskatām par neparasti apdāvinātiem, ir mācījušies pie meistariem un balstījuši savus darbus uz citu paveikto. Viņu darbu pamatā ir daudzu ideju un māksliniecisko stilu apkopojums. 

 

Līdzīgi rīkoties vari arī tu. Izproti, kādi darbi, idejas un cilvēki tevi iedvesmo vai motivē. Seko līdzi viņu profesionālajai darbībai un pie viena apdomā, kas būtu tas, ko tu varētu pievienot? Iespējams, tai vienai idejai pietrūkst tieši tie elementi, kurus ir minējis vēl kāds cits? Radoši cilvēki prot savienot nesavienojamo, tādēļ ka radošas domāšanas pamatā ir spēja saskatīt sakarības, radīt asociācijas un apgriezt lietas kājām gaisā, tādējādi radot kaut ko pavisam atšķirīgu - kaut ko unikālu un neatkārtojamu. Īsi sakot, radošai domāšanai ir nepieciešams mūždien uzdot jautājumus - kas, kāpēc, kā, kad u.tml. 


 

Prieku sniedz kaut kā jauna radīšana, nevis esošā lietu stāvokļa uzturēšana 

 

Lai vai kāds būtu tavs uzdevums - atrisināt sarežģījumu darbā, izdomāt, ko dāvināt draugam Ziemassvētkos, vai vienkārši samaksāt komunālos maksājumus ar diviem eiro kabatā, radošā domāšana ir atslēga uz teju jebkurām aizslēgtām durvīm. Tā met izaicinājumu pastāvošajam lietu stāvoklim. Galvenie nosacījumi, kas nepieciešami radošajai domāšanai - laiks un koncentrēšanās. Lai izdodas atrast un attīstīt savu radošumu!